יום רביעי, 18 באוגוסט 2010

יציבה נכונה אצל ילדים - דגשים

יציבה נכונה יכולה להשפיע על בריאות הילדים ולשפר את חייהם. תיקון יציבה בקרב ילדים יכולה למנוע את שחיקת עמוד השדרה ופריצות הדיסק בגיל מבוגר יותר"  ברבות השנים למדנו שבריאות הוא מצב הבא מתוך הגוף. יכולת הגוף להתקיים, להסתגל ולהתאים עצמו למצבים משתנים מגדירה את רמת בריאותו. בריאות הגוף אינה מבוססת על קיום סימפטומים, אלא על יכולתו להסתגל לסביבתו הפנימית והחיצונית. מצב זה של איזון הגוף נקרא הומיאוסטזיס שהוא מצב של איזון ושמירה על היציבות הפנימית של הגוף. יציבת הגוף משקפת איזון עצבי, שרירי ומוטורי במבנה השלד ומצביעה לרוב על תקינות ובריאות בגוף הילד. איזון זה של הגוף סומך על מעבר מידע מדויק מהסביבה לחוט השדרה. לשם קליטה משתמש הגוף במגוון RECEPTORS (חיישנים) הממוקמים ברובם במפרקים, גידים ושרירים. אלו מעבירים מידע ממערכת עצבים סביבתית (PNS) למערכת עצבים מרכזית (CNS) ומשם ע"י רפלקס ומשוב למערכת האוטונומית. המידע הנכנס אל מערכת העצבים המרכזית משפיע על תפקודי הגוף השונים, לרבות תפקוד מערכות הגוף השונות האחראיות על חיסון הגוף, אספקת חמצן, תזונה ועוד. מבנה ותפקוד עמוד השדרה משפיעים ישירות על המערכת העצבית. תקשורת עצבית משפיעה על תפקוד הגוף ובריאותו. עם צעדיו הראשונים והתבגרות הילד חשוב להורה לבחון את היציבה שלו. שינויים תפקודיים או מבניים במפרקי עמוד השדרה והרקמות סביב פוגעים בשלמות ותקינות המערכת העצבית ועלולים להשפיע על תפקוד מערכות איברים ובריאותו הכוללת של הגוף. כבר בגיל צעיר יכול הדבר להוביל לשינויים בלתי תקינים במבנה עמוד השדרה. מצב זה בא לידי ביטוי ביציבה גרועה וכמו כן באפשרות לחוסר איזון בשאר מערכות הגוף. תקינות המידע הנכנס לתוך מערכת העצבים והמידע היוצא הם מרכיבים חשובים בבריאות הגוף. בכל רגע נתון עוברים עשרות מיליוני מסרים המאפשרים חיוניות, חיים, אנרגיה וקיום בגופנו.איכות יציבותו של כל ילד, היציבה שלו ותנועת חוליות עמוד השדרה תלויה באיכות המסרים מעשרות חיישני תנועה הנמצאים בכל מפרק והנכנסים למערכת העצבים המרכזית. מסרים שאינם סימטריים גורמים לתגובה לא סימטרית של מערכת השרירים התומכים בעמוד השדרה. מתחים נוצרים וגורמים לתת תנועה (ירידה בטווחי תנועה) בין מקטעי עמוד השדרה. תת תנועתיות גורם לשינוי בתבניות תנועה בין היחידות המוטוריות ואיבוד טווחי תנועה. חוסר איזון במערכת השלד בכלל ועמוד השדרה בפרט משפיעים על תפקוד מערכות הגוף וגורמים להידרדרות בבריאות הגוף ובהמשך גם למחלות. תיקון ושמירת היציבה של הילדים תשפיע ותשפר את בריאותם וחייהם כאנשים בוגרים.


גורמים המשפיעים על היציבה

נשיאת תיקים כבדים על הגב בדרך לבית הספר וממנו היא גורם משמעותי ביותר להשפעה על היציבה והתפתחות כאבי גב. תיק ייחשב לכבד אם משקלו עולה על 10% ממשקל הילד. כלומר, אם הילד שוקל כ-35 ק"ג, אסור שהתיק על תכולתו ישקול יותר מ-3.5 ק"ג.  זכרו תיק כבד עלול לגרום נזק עתידי לבריאות עמוד השדרה ואף עלול להוביל לפציעות דוגמאת פריצת דיסק או בלט דיסק גם בילדים

למשקל התיק יש השפעה כל כך מהותית על התפתחותן של בעיות גב אצל ילדים, עד שמשרד החינוך האוסטרי, למשל, אסר כבר ב-1996 להעמיס על ילדים יותר מ-3.5 ק"ג. מובן שלא רק משקל התיק קובע, אלא גם מרחק ההליכה לבית הספר והקומה שבה נמצאת הכיתה.פעילות ספורטיבית או לחלופין חוסר פעילות הם גורמים המשפיעים על בריאות עמוד השדרה. בקצה האחד מצויים ילדים שמתאמנים הרבה, יותר משלוש-ארבע פעמים בשבוע. הם מפתחים תסמונת של שימוש יתר בשרירים ובמפרקים, שכרוכה בכאבי גב. בקצה השני נמצאים ילדים שלא עושים פעילות גופנית כלשהי, ובמקום זה יושבים שעות מול הטלוויזיה והמחשב.עודף משקל הינה בעיה הצומחת למימדים בחברה המערבית המודרנית. עודף משקל עם חוסר פעילות הם גורמים המשפיעים על יציבה ובריאות עמוד השדרה.שלושת הסיבות הנ"ל מתאפיינות בכך שהורים יכולים לעשות הרבה כדי לנטרל אותן: הם יכולים לדאוג למשקל סביר של התיק, לשים לב לפעילות גופנית סבירה של הילדים, לפקח על תזונה בריאה ולהיות קשובים ורגישים אם הילדים מתלוננים על אי נוחות או כאבים כלשהם. כאבי גב בילדות מבשרים על סבירות גבוהה יותר לכאבי גב בגיל מבוגר. יש לעשות כל מאמץ כדי לזהות את הבעיה בגיל צעיר ולטפל בה, ובכך לא רק לשפר את איכות חיי הילד, אלא גם לדאוג לעתידו.


כיצד אנו מאבחנים

הילד צריך לעמוד זקוף ובפישוק קל עם הגב להורה כשרגליו בקו אחד. רצוי ללא חולצה. ההורה עומד מאחורי הילד ומצייר קו דמיוני העובר במרכז הגוף מהראש דרך האגן עד מטה בין הרגליים. הבדיקה היינה כחלק מתהליך מקובל בכירופרקטיקה ונעשית על ידי כירופרקט עם קבלת הפציינט בפעם הראשונה.על ההורה לשים לב לדברים הבאים: להבחין אם הילד מחזיק את ראשו נוטה או מסובב לצד אחד. להביט מאחור אם כתף אחת גבוהה מן השנייה. להביט על אורך כפות הידיים. האם כף יד בצד אחד גבוהה מן השנייה? כאשר האגן בצד אחד גבוה מהשני. כאשר האגן מסובב קדימה בצד אחד. מיקום כפות הרגליים - האם הן פונות פנימה או החוצה? במבט מאחור ניתן לבחון אם קיימת נטייה או כיפוף של הגב הצידה. במבט מהצד ניתן לראות אם הילד מכופף קדימה. כשהילד שוכב על הגב יש לבחון אם רגל אחת קצרה מן השנייה.בדיקות אלה הן פשוטות וכל הורה יכול לבצע אותן. במידה וקיימות ספקות לגבי הממצאים, או חוסר ודאות יש להתייעץ עם כירופרקט מוסמך המתמחה באבחון עמוד שדרה של ילדים.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה